Koncerty a výstavy
Svatojánská společnost kromě průvodcovství v kostele sv. Jana Křtitele a ve Svatojánském muzeu spolupracuje s Obecním úřadem a místními institucemi v oblasti kulturní. Od svého vzniku v roce 1991 se významně aktivně podílíme na obnově kulturních tradic v obci. Společnost v rámci obnovy společenského života sama pořádá ve Svatojánském kostele dnes již vyhlášené koncerty duchovní hudby. Od roku 1991 jsme uspořádali již téměř 200 koncertů vážné a duchovní hudby ve Svatojánském kostele či barokním refektáři. Naše koncerty se staly nedílnou součástí života obce a jsou navštěvovány posluchači ze širokého okolí. Lákavá jsou nejen tradiční vystoupení především pěveckých sborů z celého světa, ale hlavně ojedinělá akustika a kouzelná atmosféra krásného barokního kostela sv. Jana Křtitele. Tyto všechny prvky, které umocňují posluchačské dojmy, lákají na svatojánské koncerty velký počet návštěvníků.
Mezi nejvýznamnější koncerty patří například pravidelná vystoupení souborů Spirituál kvintet, Cimbálové muziky Hradišťan. Veliké oblibě i návštěvnosti se těší zejména pravidelné Vánoční a Adventní koncerty.
Na koncerty jsou zvána také četná zahraniční tělesa, která tak mají možnost shlédnout toto zajímavé místo naší země. Mezi nejkrásnější posluchačské zážitky patřily zejména koncerty zahraničních pěveckých sborů z Japonska, USA, nebo Brazílie, které vedle řady evropských souborů fascinovaly posluchače nádechem exotiky a melodiemi vzdálených kultur. Termíny koncertů jsou zveřejňovány na na internetových stránkách obce a facebooku, vybraných plakátových plochách či v regionálním tisku.
Pozvánky na připravované koncerty je možno na vyžádání obdržet také e-mailem.
Stačí napsat tento požadavek na emailovou adresu:
sjs@svatyjan.cz.
Přehled všech doposud uspořádaných koncertů 1992-2020 (Pdf)
Výstavy
Od roku 1999 společnost také pořádá výstavy. Prvním našim počinem v této oblasti byla v roce 1999 velice úspěšná expozice starých pohlednic a fotografií Svatého Jana pod Skalou. Následovaly sezónní výstavy obrazů akad. malíře Ivana Dillingera, výstava fotografií Svatojánské přírody v prostorách kostela. V rámci Svatojánského muzea vastavujeme Sbírkou historických pohlednic a fotografií. V muzeu se také pořádala výstava starých řemesel. Velký úspěch má každoroční vánoční včelařská výstava s názvem Medové Vánoce. Vedle Svatojánského muzea jsme začli spolupracovat s obcí a Svatojánskou kolejí. Prvním počinem byla výstava karikaturisty akad. malíře Jiřího Blažka v budově býv. fary.
Propagační a společensky prospěšná činnost
Obnova kulturního života a celospolečenského významu obce je vedle péče o památky další z náplní práce členů Svatojánské společnosti. V rámci informovanosti a podpory turistického ruchu jsme jako jedni z prvních na okrese spustili již v roce 1999 obsáhlé internetové stránky, které dodnes patří k nejnavštěvovanšjším stránkám tohoto typu. Aktivně se také podílíme na vytváření zázemí pro návštěvníky obce. Kromě tradice koncertů se podařilo obnovit tradici svatojánských poutí (poslední červnový víkend) a doplnit ji pestrým kulturním programem. Pravidelně přispíváme do informačního zpravodaje obce SVATOJÁNEK a od roku 1995 úzce spolupracujeme s regionálními denníky. Na stránkách tisku se mohou čtenáři dovědět mnoho zajímavostí o historii obce, současném dění a o pořádaných kulturních akcích.