Svatojánská společnost
Spolek pro ochranu a zvelebování památek obce Svatý Jan pod Skalou v okrese Beroun
Z historie Společnosti
Ve Sv. Janě je registrováno celkem 9 státem chráněných památek, které za 41 let totalitního režimu mnoho utrpěly. V roce 1989 se všechny tyto památky nacházely ve značně havarijním stavu. Tak malá obec, která měla tehdy pouze 71 obyvatel, neměla ve svých finančních možnostech zdevastované památky zachránit, nebo je alespoň zabezpečit před dalším poškozováním. Z těchto důvodů byla příznivci tohoto místa v roce 1991 původně založena Svatojánská nadace, jejímž hlavním posláním bylo pomáhat opravovat a chránit svatojánské památky. Od roku 2001 v důsledku změny zákona přebrala úlohu původní nadace Svatojánská společnost, která se i nadále aktivně podílí na obnově svatojánských památek. Péče o památky je také hlavní náplní činnosti společnosti v obci Svatý Jan pod Skalou. Společnost se dále významně podílí na pořádání kulturních a společenských akcí v této obci a vlastní vydavatelskou činností se věnuje propagaci tohoto místa. Od samého počátku úzce spolupracuje s obecním zastupitelstvem a dalšími institucemi v obci. Společnost zajišťuje průvodcovství ve Svatojánském kostele a jeskyni sv. Ivana a od roku 2012 je provozovatelem místního Svatojánského muzea.
Veškerá naše činnost je dobrovolná a naší prací získáváme prostředky na podporu zdejších památek.
Opravujeme Svatojánské památky
Po dobu naší činnosti bylo naší společností investováno do záchrany svatojánských památek již 9 000 000.- Kč. Dokladem toho jsou některé památky, které se již podařilo zachránit a opravit.
Mezi nejdůležitější akce patřila generální oprava kaple sv. Kříže s renesančním sousoším a freskami, generální oprava exteriéru a věže barokního kostela sv. Jana Křtitele. V několika etapách proběhlo také technicky i finančně velmi náročné statické zajištění kostela a generální oprava střechy. V kostele již byly s přispěním společnosti opraveny četné památky, sochy, obrazy a byla zde provedena elektrifikace. Do Svatého Jana byly pořízeny 3 nové zvony na kostelní věž a další 2 do kaplí. Jednou posledních uskutečněných velkých akcí byla oprava interiéru kostela. Tato oprava stropu a fresek trvala pět let. V závěru roku 2010 se podařilo také obnovit Mariánské sousoší a kamenné schodiště u kaple sv. Maxmiliána. Na další opravy čeká ještě bohatý mobiliář kostela, vnitřek kostelní věže, kamenické prvky na kapli sv. Maxmiliána, obrazová galerie ze zrušeného kláštera. Zvláštní kapitolu představuje rekonstrukce budovy kláštera jako celku. Doufejme, že vedle mnoha uměleckých památek se renovace dočkají i krásné a umělecky hodnotné svatojánské varhany.
Čeho jsme dosáhli
Nejvýznamnější ocenění této dosavadní snahy obce s významnou podporou Svatojánské společnosti bylo uděleno Svatému Janu pod Skalou v roce 1999, kdy tato obec získala neuvěřitelné 3. místo v prestižní celostátní soutěži „Vesnice roku 1999 “. Právě za tuto svoji činnost se stala třetí nejlépe ohodnocenou vesnicí v celé České republice. V roce 2006 byl také díky činnosti Svatojánské společnosti kostel zařazen do výjimečného „Programu záchrany architektonického dědictví“, z jehož fondů jsou spolufinancovány záchranné práce. Také zásluhou práce Svatojánské společnosti byl komplex býv. kláštera s kostelem Narození sv. Jana Křtitele v roce 2018 vyhlášen Národní kulturní památkou a dostalo se mu tak významnějšího stupně pozornosti.
Jestli se chcete nějakým dílem podílet i Vy na tomto našem snažení, můžete přispět na záchranu památek Svatého Jana pod Skalou jakoukoli částkou na uvedené konto Svatojánské společnosti
číslo účtu Svatojánské společnosti u KB Beroun:
27-538 397 0217/ 0100
O tom, že Vaše peníze budou použity správným způsobem se můžete přesvědčit buď osobní návštěvou Svatého Jana pod Skalou, nebo na našich internetových stránkách.
obnovený kříž nad Hostímem, Svatojánská spolenčnost 2004